Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Telkari Sanatını Kosgeb Desteğiyle Yaşatıyor Bilgileri
  •   Konu Adı: Telkari Sanatını Kosgeb Desteğiyle Yaşatıyor
  •  Yazar: admin
  •  Görüntülenme: 85
  •  Yanıtlar: 0


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Telkari Sanatını Kosgeb Desteğiyle Yaşatıyor
#1
Star 
Telkari sanatını KOSGEB desteğiyle yaşatıyor
Osmaniye'de genç girişimci Mehmet Şükrü Demir, KOSGEB'ten destek alarak, geçmişi MÖ 3 binli yıllara dayanan Mardin'e özgü telkari sanatını ayakta tutmak için gelecek nesillere taşıyor


Osmaniye'de girişimci Mehmet Şükrü Demir (23), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndan destek alarak, geçmişi M.Ö. 3 binli yıllara dayanan Mardin'e özgü telkari sanatını ayakta tutmak için gelecek nesillere taşıyor.
Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü'nden mezun olan Şükrü Demir, babasının Süryani ustalardan eğitim aldığı telkari sanatına ilgi duydu.

Çırak bulmakta zorlanan meslekler arasında yer alan telkari sanatını yaşatmak isteyen Demir,
KOSGEB'den aldığı 43 bin TL destekle babasının tayini nedeniyle bulunduğu Osmaniye'de mesleğini icra etmeye çalışıyor. Demir "Ben Mardin Midyatlıyım benim bu telkariye öncelikle hevesim küçükken babamın Süryanilerin eğitimine gitmesiyle başladı. Ardından işte içimdeki hobi büyüdü bende bunu fırsat bilip Mardin'de kendi memleketimde takı tasarım eğitimine başladım. 2014 yılında daha sonra ailemin Osmaniye'ye tayinleri çıktı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü'nden mezun oldum. Eğitimim bittikten sonra Osmaniye'de KOSGEB desteğiyle 3000 yıllık geçmişi olan telkari sanatını yaşatmaya çalışıyorum. Şuanda makineleşmeye yaşansa da el işçiliği ile yapılan işlerde daha sağlam kaliteli ürün çıkıyor. El işçiliğinin ölmemesi için telkari sanatını aslına uygun olarak yaşatmak ve gelecek nesillere taşımaya çalışacağım" dedi
Şükrü Demir, öncelikli ana hedefinin elinden geldiğince Osmaniye başta olmak üzere Çukurova Bölgesinde telkari sanatını tanıtmak olduğunu kaydetti.

Hüseyin Koç adlı müşteride, çarşıda gezerken tezgahta bulunan telkarinin ilgisini çektiği ifade ederek, "Özellikle özel günlerde yoğunlukla kadınların kullanabileceği çok şık ve kullanışlı bir ürün olduğunu gördüm. Osmaniye'de başka bir yerde bir yerde bunu görmedim. İnsanların özellikle kadınların denemesi ve incelenmesi gerektiği düşünüyorum" diye konuştu.
https://cheapssl.com.tr  | Türkiye'nin SSL Sertifika Dağıtıcısı


Alıntı


Bu Konudaki Yorumlar
Telkari Sanatını Kosgeb Desteğiyle Yaşatıyor - admin - 09-04-2017, 06:05 PM

Foruma Git:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi