Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Taşeron işçilerin kadroya alınma sürecine ilişkin yeni gelişmeler Bilgileri
  •   Konu Adı: Taşeron işçilerin kadroya alınma sürecine ilişkin yeni gelişmeler
  •  Yazar: admin
  •  Görüntülenme: 838
  •  Yanıtlar: 0


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taşeron işçilerin kadroya alınma sürecine ilişkin yeni gelişmeler
#1
Taşeron işçilerin kadroya alınma sürecine ilişkin yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Binlerce taşeron işçi tarafından merakla beklenen kadro haberi için yeni bir açıklama geldi.

İşte taşeron işçilerin kadroya alınma süreci... Taşerona kadro konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Gündemimiz gayet yoğun. Özellikle yaz aylarından sonra gündemimizin ağırlığını ekonomi oluşturacak. Ekonomi ile ilgili yeni programlarımızı uygulamaya koyacağız. Yaz sezonundan da istifade ederek hazırlık çalışmalarımızı yürütüyoruz." ifadelerini kullandı. Bu açıklama taşeron işçileri umutlandırırken, kadro konusunda sonbaharda adım atılacağı şeklinde yorumlandı.

Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden gelmektedir.  Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir.Taşeron konusunda işçilerin hükümetten çözüm beklentileri devam ediyor. Türkiye'nin son yıllarda en büyük sorunlarından biri haline gelen taşeron işçilerde çözüm bekleyişleri devam etse de, henüz bu konuda somut bir adım atılmadı. Hem genel seçimlerden önce, hem de referandum döneminde çokça gündeme gelen ve çözüm üretileceği söylenen taşeron konusunda beklenen hamlenin gelmemesi işçileri endişelendiriyor. Taşerona kadro konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Gündemimiz gayet yoğun. Özellikle yaz aylarından sonra gündemimizin ağırlığını ekonomi oluşturacak. Ekonomi ile ilgili yeni programlarımızı uygulamaya koyacağız. Yaz sezonundan da istifade ederek hazırlık çalışmalarımızı yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu açıklama taşeron işçileri umutlandırırken, kadro konusunda sonbaharda adım atılacağı şeklinde yorumlandı. İşte taşeron işçilerin kadroya alınma sürecine ilişkin merak edilen soruların yanıtları...

BAŞBAKAN YILDIRIM SONBAHARI İŞARET ETTİ

Taşerona kadro konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Gündemimiz gayet yoğun. Özellikle yaz aylarından sonra gündemimizin ağırlığını ekonomi oluşturacak. Ekonomi ile ilgili yeni programlarımızı uygulamaya koyacağız. Yaz sezonundan da istifade ederek hazırlık çalışmalarımızı yürütüyoruz." ifadelerini kullandı. Bu açıklama taşeron işçileri umutlandırırken, kadro konusunda sonbaharda adım atılacağı şeklinde yorumlandı.

YENİ TAŞERON ALIMLARI YOLDA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ personel alımları konusunda yaptığı açıklamada, taşeron işçi alımı yapılacağını belirtti. 46 bin 500 personel alımı yapılacağını ifade eden Bakan Akdağ, bu alımların 16 bin 500'ünün sağlık personeli, 13 bininin doktor, 17 bininin ise şirket personeli olacağını ifade etti. Ancak henüz bu alıma dair ilan yayımlanmadı.

TAŞERON KONUSUNDA İKİ ALTERNATİF GÜNDEMDE

Meclis Genel Kurulu'nda Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülürken milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, taşeron işçilerin merakla beklediği kadro konusunda önemli açıklama yaptı. Özlü, taşeron işçilerle ilgili kadro konusuna ilişkin soruya, "Bu konuda bir çalışma yaptı hükümetimiz. İki alternatif gündemde, Bakanlar Kurulu'na sunum yapıldı, bunlardan birisine karar vereceğiz" yanıtını verdi. Ancak Bakan Özlü, bu alternatiflerin ne olduğuna ilişkin bilgi vermedi.

1326 İşçiye 500 TL İkramiye

Antalya'nın Kepez İlçe Belediyesi bünyesinde taşeron olarak çalışan işçilere Kurban Bayramı ikramiyesi müjdesi geldi. İlçe Belediyesi bünyesinde çalışan taşeron işçilere tanıdığı haklar ve çalışma sisteminde uyguladığı iyileştirici yaptırımlar ile her dönem beğeni alan Kepez Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramında taşeron işçilere bayram ikramiyesi verecek.

Kepez İlçe Belediye Başkanı AK Partili Hakan Tütüncü, yaptığı son dakika açıklamasında, Belediye bünyesinde çalışan taşeron işçilere bayram ikramiyesi verileceğini söyledi. Banka promosyonlarının tek kuruşuna dokunmadan çalışanlara dağıtarak büyük takdir toplayan Kepez İlçe Belediye Başkanı Tütüncü, Antalya'da taşeron işçiye bayram ikramiyesi veren ilk belediye başkanı oldu.

Belediye bünyesinde çalışmakta olan toplamda bin 326 taşeron işçiye kurban bayramı ikramiyesi olarak ortalama 500 lira ikramiye yatırıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün bu jesti, taşeron işçiler tarafından büyük sevinçle karşılandı.

Herkes bayram etsin diye taşeron işçilere bayram ikramiyesi ödemesi yapıldığını söyleyen Tütüncü, "Tüm çalışanlarımıza verilen bu ücretle  çalışanlarımıza iki bayram yaşatmak istiyoruz. İkramiyeleri hesaplara yatırdık. Bu mutluluk yeter." dediTaşeron ne demek? Taşeron işçi anlamı nedir?

Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden gelmektedir.  Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir. Örneğin bir inşaat işinde genellikle konutların elektrik donanımı, doğraması yada su tesisatı ayrı ayrı taşeronlara verilmektedir. Başka bir örnek daha verecek olursak günümüzde bazı askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte burada firmaya taşeron firma ve bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışanlara ise taşeron işçi denilmektedir. Taşeronlar, tali işveren, alt işveren, alt işletici, alt ısmarlanan gibi isimlerle de anılmaktadırlar.

Taşeron işçiler günümüzde artık bir çok iş ve birçok şirket tarafından yardımcı işlerde kullanılmaktadırlar.  Taşeron işçilerin bu denli fazla tercih edilmesinin sebebi, asıl iş sahiplerinin yani şirketlerin yanında çalıştırdıkları işçilerin sigorta, sosyal imkanı vb. masraflarından kurtularak üzerindeki yükleri taşeron firmalara atmak istemelerindendir. Şirketler bu şekilde daha fazla kar gütme amacı taşımaktadırlar.  Fakat henüz tam olarak tanımı yapılmamış, çalışma şartları iyileştirilmemiş hatta tam olarak oturtulamamış taşeron işçilerin hakları bu gibi durumlarda kenara atılarak haddinden fazla çalıştırılıp emeklerinin karşılığını tam olarak alamamaktadırlar.  Nedeni ise oldukça basittir:

Örneğin: Bir şirkette günde 1000 kişilik bir yemek için yemek firmasıyla anlaşılmaktadır. Normalde 1000 kişilik yemeği yapacak kadro 10-15 arası değişmektedir ve minimum asgari ücretten bu kişilerin şirkete maliyeti 13 Binden fazla olmaktadır. Ancak aynı iş taşeron firmaya verilirse daha az insan çalıştırılarak yine aynı işin yapılması hedeflenir. Yani 5-6 çalışan ve 7-8 bin TL gibi masraflarla işin altından kalkılmaya çalışılır. Bu durum firmaların yüksek kar amacıyla taşeron işçilerin haklarını nasıl gasp ettiklerini rahatça gözler önüne sermektedir.
Kaynak : Akşam
https://cheapssl.com.tr  | Türkiye'nin SSL Sertifika Dağıtıcısı


Alıntı


Bu Konudaki Yorumlar
Taşeron işçilerin kadroya alınma sürecine ilişkin yeni gelişmeler - admin - 08-19-2017, 11:56 PM

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bakan Ağbal'dan taşeron işçi açıklaması admin 0 154 08-23-2017, 09:02 AM
Son Yorum: admin
  Taşeron işçinin 'yıllık izin' hakkına güvence admin 0 215 08-19-2017, 11:53 PM
Son Yorum: admin

Foruma Git:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi