Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Gezi Rehberiniz cilgingezgin.com Bilgileri
  •   Konu Adı: Gezi Rehberiniz cilgingezgin.com
  •  Yazar: sinemay
  •  Görüntülenme: 12
  •  Yanıtlar: 0


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gezi Rehberiniz cilgingezgin.com
#1
Kiev gezilecek yerler

Özgürlük Meydanı

Özgürlük Meydanı Kiev’in ana merkez meydanıdır. Geçmişte yüksek kur olarak adlandırılan bu meydandaki ağaçlar Kiev’in inşası sırasında kullanılmak üzere kesilir, ortaya büyük bir ova şeklinde boş bir alan çıkmasıyla Kiev’e gelen elçi, tüccar ve kervanlar bu bölgede bekletilirler. Günümüzde Kiev hem tarihi hem de tarih yazan bir meydan konumundadır. 1991 yılında Ukrayna’nın SSCB’den ayrılması için gösteriler ve toplantılar aylarca bu meydanda yapıldı ve sonunda meydandaki Ukrayna Halkının isteği gerçekleşti, Bu şekilde Ukrayna’nın Rusya’dan ve Beyaz Rusya’dan ayrılması gerçeklesti. İkinci tarih yazması ise 2004 başkanlık seçimlerinden sonra yine Ukrayna Halkı bu meydanda toplanması ve seçim sonuçlarını aylarca burda toplanıp protesto ederek, dünyaca ünlü turuncu devrimi bu meydanda gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu yüzden dünya üzerinde yakın tarihin yazıldığı ender noktalardan biridir. Günümüzde büyük bir alışveriş merkezi, özgürlük heykeli, Kiev’in kurucularının heykeli ve şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak bu meydanda bulunmaktadır.


Khreshchatyk Caddesi

Eski Kiev şehrinin giriş noktasıydı ve burada büyük ve sık ağaçlı bir orman bulunmaktaydı. Günümüzde bu cadde Kiev’in değil aynı zamanda Ukrayna’nın da ana caddesi durumundadır. 1100 metre uzunluğundaki bu caddede sağlı sollu pek çok dünyaca ünlü mağaza bulunmakta, ve pek çok caffe, bar ve restoran da cadde üstünde ve caddenin çevresindeki ara sokaklarda bulunmaktadır. Başlangıç noktası Bezarapski Pazarı ve Kiev’in Ak Merkezi sayılabilecek ”Arena City” bulunmakta, bitiş noktasında ise dünyaca ünlü Özgürlük Meydanı bulunmaktadır. Khreshchatik Caddesi hafta sonları ve bayram günleri motorlu araç trafiğine kapatılmakta ve tamamen insanların rahat gezip eğlenmesi için ortam sağlanmaktadır. Khreshchatyk Caddesi, tüm gününüzü ve gecenizi dolu dolu geçirebileceğiniz, dünya.


Andrevski Spusk  (Andrevski Yokuşu)

Andrevski yokuşu; Ayasofya meydanıyla, Kontraktova meydanını birbirine bağlayan tarihi bir sokaktır. Bir diğer deyişle yönetim merkezi olan üst şehirle halkın yaşadığı alt şehiri bir birine bağlayan merkezi, tarihi bir sokaktır Günümüzde Andrevski Yokuşu, Kiev’in en önemli turistik merkezlerinin başında gelmektedir. Yokuş boyunca sağlı sollu Ukrayna’ya ait tarihi ve kültürel hediyelik eşyaların satıldığı standlar bulunur, ayrıca Andrevski yokuşunda ressamlar sokağı ve pek çok resim galerisi de bulunmaktadır. Sokak boyunca uzanan mükemmel tarzdaki Dinyeper manzaralı cafe ve restoran yemek yiyebilir ve günün yorgunluğunu atabilirsiniz.


Altın Kapı (Zoloti Vorota)

Kiev prensliğinin kurucusu ve Kiev’i Şehir devlet haline getiren Yaroslav Mudri 1017-1024 yılları arasında Bizans’la o dönemde olan sıcak ilişkilerden etkilenilerek ve Bizans’taki mimariden esinlenerek şehre giriş kapısı ve şehrin çevresine surların inşaa edilmesine karar verildi. Altın Kapı (zoloti vorota) adı verilen giriş kapısı inşaa edildi. Şehrin bu büyük ana giriş kapısı içine ayrıca kilise de inşaa edildi. Şehrin çevresindeki surların yıkılmasına rağmen giriş kapısı günümüze kadar yıkılmadan ve orjinal dokusunu koruyarak kaldı. Günümüzde Kiev’e gelen turistlerin şehrin tarihini ve mimarisini, geçmiş dokusunu anlamak için mutlaka ziyaret ettikleri önemli yerlerden biridir.

Lviv gezilecek yerler


Lviv Çikolata Fabrikası – Lviv Chocolate Factory

Lviv gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken noktalardan biriside çikolata fabrikası. 100 lerce çeşit çikolatası ve hediyelik eşyalarla dolu burası. Komple binayı gezebiliyorsunuz ve her katta farklı bir konsept var. En üst katında da cefe gibi oturup yada terasta manzaraya karşı birşeyler içebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her şeyin kalıptan çikolatasını yapmışlar. Putin, vosvos, silah, anahtarlık, bebek, at nalı, kalp vb. gibi çeşit çeşit çikolatalar var. Fiyatlar ise boyutlarına göre 1 dolardan başlıyor ve gidiyor. Ortalama bizim gibi milka tarzında çikolatalar alırsanız ise 2 dolar civarında ödeme yaparsanız. Hepimiz farklı çeşit alarak en üstte içecekler ile birlikte tatlarına bakmıştık. Tatları gayet güzel tavsiye ederim, ki yemeyecek olsanız bile kakao kokusu eşliğinde kesinlikle binayı gezin derim. Kalabalık daha binaya girmeden başlıyor ve içeride devam ediyor. Yerini bulmak sizi hiç zorlamayacaktır çünkü Rynok meydanında tramvay yolu üzerinde kolaylık ile bulabilirsiniz.

Lviv Kahve Üreticisi – Lviv Coffee Manufacture

Lviv gezi notlarınıza eklemeniz gereken başka bir yer ise Lviv kahve üreticisi. Zaten Çikolata farikasıyla aralarında sadece 50 metre var. Karşılıklı sokaklara konumlanarak adeta turiste kolaylık olsun istemişler undefined Lviv’ deki bu kahvenin hikayesi eski yüzyıllara kadar dayanıyormuş. Tıpkı çikolata fabrikası gibi burası da komple binaya yayılmış ve kahvelerin dışında hediyelik eşyada alabiliyorsunuz. Alt katına inerseniz eğer sizi farklı bir atmosfer karşılayacaktır. Kafanıza kask takıp mahsen görünümlü alt kata indiğinizde size hazırlanan kahve bugüne kadar pek rastlanmış olan cinsten değil. Denemenizi tavsiye ederim.
Alıntı


Bu Konudaki Yorumlar
Gezi Rehberiniz cilgingezgin.com - sinemay - 06-11-2018, 03:20 PM

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gezi Rehberi - Gezi Cenga nullsix 0 26 04-11-2018, 04:29 PM
Son Yorum: nullsix

Foruma Git:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi